Priit Pärn

Sünd 26.08.1946 Tallinnas

Priit Pärn on eesti animafilmirežissöör, karikaturist ja graafik, kelle filmid on olnud rahvusvaheliselt edukad paljudel filmifestivalidel. Teda peetakse üheks tähtsamaks autoriks tänapäeva animatsioonikunstis.

Keskkooli lõpetas 1965. aastal Tapal ja 1970. a. lõpetas Tartu Ülikooli bioloogiateaduskonna.

Aastatel 1970 kuni 1976 töötas Tallinna Botaanikaaias taimeökoloogina.

Alates aastast 1976 töötas kunstnik-lavastaja ja režissöörina Tallinnfilmi stuudios Joonisfilm, kus juba 1977. aastal valmis tema esimene autorifilm “Kas maakera on ümmargune?” ja 1994. aastast stuudios Eesti Joonisfilm.

60-ndate lõpust alates on Priit Pärn olnud tegev karikaturisti ja illustraatorina, 80-ndate algusest üha enam vabagraafikuna. Viimase 12 aasta jooksul on Pärnal olnud üle 30 isiknäituse erinevates Euroopa riikides ja Kanadas. Viimase 10 aasta jooksul on Pärn töötanud ka õppejõuna. Ta on õpetanud Soome, Norra, Saksamaa, Šveitsi, Hispaania, Belgia, Hollandi ja Inglismaa filmikoolides, lühemaid workshope on pidanud ka Austraalias ja Kanadas. Alates 1994. aastast on Pärn Turu Kunstiakadeemia (Soome) animatsiooniosakonna kunstiline juht.

Pärn on stsenaristi, kunstniku ja režissöörina teinud kümme 10 kuni 30 min. joonisfilmi ja rida lühivorme – reklaame jne.

Priit Pärn on hariduselt bioloog. Tema karjäär filmimehena algas 1974. aastal, kui Rein Raamat pakkus talle võimalust kujundada tegelased joonisfilmile “Kilplased”.

Priit Pärna stiilile on omane mäng ruumi ja kujunditega ning eriline graafiline joonekäsitlus. Tema filmid räägivad ühiskonnast, ajaloost, kultuurist ja ka tema oma eluloost läbi iseloomuliku huumoriprisma – Pärna huumor on keerukas, mitmeplaaniline ning absurdimaiguline. Aastal 2001 Ottawas autasustati Priit Pärna Rahvusvahelise Animafilmiühenduse (ASIFA) elutöö preemiaga, mis on kõrgeim tunnustus animaatorile. Pärn on saanud veel teisegi elutöö preemia – 2004. aastal Norras Fredrikstadti Animatsioonifestivalil omistati talle, Per Åhlinile Rootsist, Jannik Hastrupile Taanist “Il Tempo Gigante” nimeline auhind elutöö eest. Aastal 2002 tunnistati ta Kristjan Raua nimelise kunstipreemia vääriliseks.

Alates 1994. aastast õpetab Priit Pärn animatsiooni Turu Kunstiakadeemias Soomes. 2006. aasta sügisest alustas tegevust animatsiooni osakond Eesti Kunstiakadeemias, mida asus juhtima samuti Priit Pärn.
Priit Pärn valiti 2010. aastal Tapa valla aukodanikuks.