Ajalugu

Aeg kulgeb peatumatult ja inimese võimuses ei ole aega seisma panna. Ajalugu jätab maha tähtsündmusi ja need raiutakse kivisse, päranduseks järeltulevatele põlvedele. Nii seisab Tapa keskväljakul Tapa linna Ajakivi, kus on kivisse raiutud meie linna tähtsamad ajaloolised sündmused.

Tapa küla on mainitud juba 1482.aastal, mõisa 1629.aastal. Kui aga 1870. aastal hakati rajama raudteed ja paks kuusemets maha raiuti, kuhu ehitati Tapa esimene raudteejaam, hakkas ka siin elu edenema. Pärast 1876.aastal avatud raudteeharu Tartusse arenes sellest väikesest paigast raudteeasula.

Ja nii ta alguse saigi. Aastakümnete jooksul on läbi ajaloo erinevate riigivõimude käe all muutunud ka Tapa nägu. Väikesest raudteeasulast sai 1917.aastal alev ja juba 1926.aastal linn. Läbi aegade on siin tegutsenud lugematu arv seltse, ühinguid, avatud asutusi ja koole, kaubeldud – ostetud ja müüdud, peetud pidusid ja ka kakeldud, tehtud muusikat ja sporditud.  On ka sõditud. Linna ajaloos on tegutsenud ja endast mälestuse maha jätnud hulgaliselt omaaegseid inimesi, kes kõik andsid oma panuse linna arengusse.

Tänu fotograafia arengule on jäädvustatud vaateid, sündmusi ja inimesi Tapa elust ja arengust läbi aastakümnete juba ülemöödunud sajandi lõpust. Tapa ajaloo talletamine jätkub tänagi. Sest tänane päev on homme juba ajalugu.