Koolid

Pärast Eesti riigi iseseisvumist evakueeriti nii mõnedki koolid Tapalt ära Venemaale. Maha jäi üht-teist, mida kaasa võtta ei suudetud. Kohalik Eesti Noorsoo Kasvatuse Selts (Tapa Haridusselts) võttis gümnaasiumi loomise Tapale oma õlule. Kasutusse uue kooli loomisel läksid ka mahajäetud mööbel ja õppetarbed.

Teades, millised on tänapäeva koolides õppimisvahendid ja –võimalused, on päris vahva lugeda seda nimekirja esemetest, mis praeguse Tapa Gümnaasiumi loomisel likvideeritud koolidest ära toodi ja õppetöös kasutusele võeti. Nimekiri on koostatud 15.mail 1919.aastal:

Nimekiri õpeabinõude üle, mis vene koolidest Tapale maha jäänud ja nüüd N.K.S. Tapa osakonna reaal-gümn. käes tarvitada on:

Arvelaud, puust.
Akvaarium, klaasist.
Balalaika (bass).
Gloobus.
Kastid (kuldnokkade pesad), valgeks värvitud.
Kehad, geomeetrilised.
Kujud gipsist.
Kujud: täistopitud linnu kull, täistopitud öökull, täistopitud mutt.
Linealid, suured, puust.
Luukere (inimese).
Mudelid: inimese silm, inimese kõrv, inimese süda, inimese sisikond.
Kaart, geograafia algõpetus.
Kaartid: maateadus, ajaloo õpetuseks, matemaatika geogr.
Kaart, etnograafia.
Tabelid: vene keele õpetuseks, zooloogia õpetuseks, anatoomiast, õpilaste pingisistumine, söödavad seened, inimeste tõud, meetri süsteem, esimene abi õnnetuse puhul, klaasi tööstus, matemaatika geogr., vene 10 kubermangu, vene ajalugu piltides, Püthagora, joonistused, nootide lehed.
Transportiiv.
Udupildinäitaja.
Vaas gipsist joonistamise jaoks.
Garnitsad, plekist.
Toos.
Tsetverikud.
Vedrud, plekist.
Liiter.
Tsilindrid: klaasist, plekist.
Mensurka (250gr.) klaasist.
Lamp klaasist (piirituse).
Mineraalid (kollection).
Vaaderpass, puust.
Tsentrifugal masin.
Kolmjalg panniga, raudne.
Õlikann, plekist.
Pulbrid (pab. kottides).
Klaasikesed ja purgikesed vedelikkudega.
Kast Geschuse järele.
Klaas torukesed.
Klaaspurk ja tsilinder.
Liiver.
Pump, klaasist torudega.
Abinõu vedelikkude raskuse mõõtmiseks.
Õhu kell, klaasist.
Aparaat H ja O väljatöötamiseks.
Segneri ratas.
Kuul, klaasist (õhu raskuse kell).
Klaas pulgad.
Kautschuk pulk.
Rebase saba.
Lauake klaas jalgadega.
Leideni purk.
Elektri kell.
Raamatukogu: õpetajatele 800 raamatut, õpilastele 200 raamatut.

Mõningasi sõnaseletusi:

Leideni purk on seade, mis “salvestab” staatilist elektrit kahe elektroodi vahel, millest üks on klaaspurgi sees ja teine väljaspool purki. See oli algeline kondensaator. Leideni purgi leiutasid teineteisest sõltumatult saksa vaimulik Ewald Georg von Kleist 11. oktoobril 1745 ja hollandi teadlane Pieter van Musschenbroek Leidenist 1745–1746. Leiutis sai nime Leideni linna järgi.

Leideni purgi abil tehti palju varajasi elektrialaseid katseid ning selle avastamine oli elektri uurimisel põhjapaneva tähtsusega. Varem pidid elektri uurijad elektrilaengu säilitamiseks kasutama suurte mõõtmetega elektrijuhte; Leideni purk oli palju kompaktsem. Leideni purki kasutas Benjamin Franklin kuulsas tuulelohekatses, mida nimetati välgu pudelisse püüdmiseks.

Segneri ratas on seadeldis, mis pöörleb väljavoolava vee reaktiivjõu mõjul; koosneb vastassuundadesse painutatud väljavoolutorudega silindrilisest anumast ja sissevoolutorust. Väljavoolutorudest väljuvate veejugade reaktiivjõudude paari mõjul hakkab silinder pöörlema vee voolamise suunale vastupidises suunas. Segneri ratast kasutati niisutusseadmetes. Selle leiutas ungari päritoluga saksa füüsik J. A. v. Segner (1704 – 1777).