Saiakopli

Saiakopli küla on esmakordselt mainitud koos mõisaga 1787. aastal, kui küla nimi oli Sayakoppel, 1840. aastalon aga küla nimi juba Saiakopli. Mõis (Neuhof) eraldati 1787. aastal Nõmmküla mõisast koos osaga Karuna külast mida hakati kutsuma ka Saiakopli külaks. Küla mõisastati 20.sajandi algul. 1920. aastatel tekkis mõisa maadele asundus, mis 1977. aastal nimetati ametlikult külaks. 1977. aastal koos küla nime tekkega liideti Saiakopliga Kalle ja Nõmmküla ehk Karunga küla ning osa Kaarli külast. Enne 1919. aasta võõrandamist kuulus mõis eestlastest Kurbergide perekonnale. Neile kuulus ka naabermõis Moe oma viinavabrikuga. Tõenäoliselt 19. sajandi keskel rajatud Saiakopli mõisa härrastemaja oli hilisklassitsistlikus stiilis kivihoone. Ehitis oli peamiselt ühekorruseline, välja arvatud keskosa, mis oli kahekorruseline ning mida kaunistasid kaaraknad ja segmentkaarne frontoon.
1960. aastatel ehitati hoone ümber täiskahekorruseliseks ehitiseks. Muuhulgas muudeti akende kuju ning ka korruste kõrgust. Ka hoone segmentfrontoon asendati lameda kolmnurkfrontooniga.
Kalle poolmõis eraldati Nõmmkülast 1753. Mõis kuulus Michael Meurile. 1765. aastal ostis mõisa Otto Reinhold von Yhrmann. 1811. aastast läks Jakob Johann von Patkuli valdusesse, 1839-ndal aga abielu kaudu Tritthofidele. 1852. aastal ostis mõisa doktor Gustav-Hieronymus Ehrenbusch. Viimane omanik oli eestlane Arved Kurberg. Mõisahooned on hävinud. Praegu on endiste hoonete kohal talumaja.
Osaliselt on säilinud Kalle mõisa vesiveski. Veski ehitamise aega ei teata, aga I Maailmasõja järgselt oli olemas ja tegi isegi püüli.