Nivea kreem

NIVEA kreem sai alguse aastal 1911.

Kõik teavad kreemi, mis on pakendatud sinisesse ümmargusse karpi ja mille nimi on NIVEA. Kuid kas nad on ka kuulnud nendest inimestest, kelle koostööst sai alguse selle lumivalge kreemi rahvusvaheline triumf? Neid mehi võib nimetada NIVEA brändi „isadeks“: dr. Oscar Troplowitz – loominguline hing, kellel on hea intuitsioon uute turgude osas, rahvusvaheliselt tuntud dermatoloog professor dr. Paul Gerson Unna ja keemik dr. Isaac Lifschütz. Just nemad panid aluse NIVEA tänaseks juba üle 100 aasta väldanud edule. Nende tarbijatele orienteeritus, võimas innovatiivsus ja meeskonnavaim on tänaseni Beiersdorfi korporatiivfilosoofia fundamentaalsed alustalad.

NIVEA tuleneb ladinakeelsest sõnast „nix“ (omastavas käändes „nivis“), mis tähendab lund. Sellest omakorda tuletatud naissoost omadussõna oleks „nivea“, mis tähendab „valge lumi“. Tollel ajal oli „kahvatu valge“ näonahk ideaalne nahavärv.

1911. aastal valmistati maailma esimene stabiilne õli-vesi baasil kreem, mis oli nahahoolduses pöördeliseks hetkeks. Keemik dr. Isaac Lifschütz avastas emulgaatoraine nimega ‘Eucerit’, mis sõna-sõnalt tähendab: „ilus vaha“. Lambavillas leiduvast lanoliinist valmistatud Eucerit’i abil, oli võimalik valmistada esimene stabiilne – ja seega ka tööstuslikult toodetav – õlil ja veel baseeruv kreem: NIVEA. Peale selle sisaldab kreem glütseriini, pisut sidrunhapet, roosiõli ning liiliat, mis annavad kreemile õrna lõhna.

Kuigi NIVEA Creme’t on pidevalt uuendatud lähtuvalt kõige uuematest teaduslikest arengutest, on selle tuumik jäänud viimase 100 aasta jooksul peaaegu muutumatuks. „Kõikide kreemide ema“ turule toomisega rohkem kui 100 aastat tagasi pandi alus ettevõtte enneolematule arengule ja NIVEA-st sai kõigi aegade populaarseim ja usaldusväärseim nahahooldusbränd maailmas.

Vähe teada on aga fakt, et Eestis toodeti NIVEA kreemi ja NIVEA õli 20 sajandi 30-ndatel aastatel Werner Mehksi kosmeetika laboratooriumis, Tallinnas Vene tn. 19. Praegu võib neid vintage kreemitopse leida kollektsionääride erakogudest.

Nivea kreemide ja hambapastade reklaamide kollektsioon pärineb 1930. aastate populaarsetest naisteajakirjadest „Maret”.